Filozofie britské plavecké školy https://plaveckytrener.cz/2024/09/25/filozofie-britske-plavecke-skoly-cesta-k-bezpecnym-a-sebevedomym-plavcum/ pronikla do České republiky, aby zájemcům o plavecké kurzy poskytla co nejvíce možností využití schopnosti umět dobře plavat. V této větě je sice zahrnuto cosi obecného, ale my bychom si tu obecnost mohli trochu rozvést do konkrétních životních situací:
Plavání v moři – moře je v porovnání se sladkovodní plochou malých rozměrů něco zcela odlišného, kupříkladu jiné plavecké nároky na vás budou kladeny v pískovně ve Veselí nad Lužnicí o rozloze pouhých dvou čtverečních kilometrů, a něco jiného bude Středozemní moře nebo Tichý oceán. V první řadě se naučíte nemít strach z vody a více věřit vlastním schopnostem. Budete také umět lépe rozvrhnout vlastní síly a budete vědět, jaké jsou vaše fyzické možnosti. Čím lépe umíte plavat, tím více si věříte, ale zároveň máte potřebný respekt a správný odhad.
Plavání v řece – jestliže si zaplavete v plaveckém bazénu, v plavecké dráze, půjde o stojatou a klidnou vodu, kde vám prakticky nehrozí žádné nebezpečí. I když moc dobře plavat neumíte, stále víte, že to máte jen pár metrů k nejbližšímu okraji bazénu, a můžete jej opustit. S tím ale nelze počítat při vodáckých sjezdech a podotýkáme, že některé z nich jsou skutečně náročné i pro zdatné plavce. Kdo se vypravuje na vodu, měl by umět výborně plavat, protože řeka je dynamická, mění směr svého toku, vytváří vodní víry, válce, bubny a zpěněné peřeje, měli byste se naučit zvládat plaveckou techniku tak, abyste dokázali překonat i tato zrádná vodní úskalí.
Vodní pólo – dobří plavci mohou uplatnit své umění i kondici ve vodném pólu. Je to velmi zábavná, ale náročná sportovní disciplína, ovšem zároveň rychle uvolňuje endorfiny a nastoluje pocity štěstí. Vodní pólo je vhodné pro každého bez rozdílu věku a je to také sport, s nímž se dá dobře čelit chronickému stresu.